"ל-5000 איש שמתים מדי שנה בישראל מזיהומים בבתי החולים אין שם, אין תמונות - וזו רק דוגמה אחת מדוע עלינו להילחם עבורם". כך אמר הבוקר (ד') יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, בדיון חירום שנערך בכנסת ועסק בקיצוץ הרוחבי בתקציבי המשרדים הפוגע קשה במיוחד במערכת הבריאות.

את הדיון יזמו השדולה לשוויון בבריאות בשיתוף האגודה לזכויות החולה וקואליציית ארגוני החולים ואליו הוזמנה גם הנהלת משרד הבריאות ובכירי קופות החולים.

"למערכת הבריאות בישראל חסרים כיום 10-5 מיליארד שקל. כידוע, היא מתנהלת בתת תקצוב ועתה על זה עוד מוסיפים חטא הפוגע אנושות במערכת", אמר פרופ' חגי.

"כשמדברים על ביטחון – תמיד נמצא תקציב. למה? כי ביטחון זה חיי אדם וסכנה. אולם", ציין פרופ' חגי, "מה ההבדל בין השניים – הבדל עצום: כי כשמדובר בחיי אדם בבריאות, אנחנו לא רואים תמונות ואין להם שמות, לאנשים שמתים כתוצאה מזיהומים נרכשים. כשיש הרוגים מסיבות בטחוניות, כולנו רואים תמונות וכולנו יודעים על ההרוגים. אבל במערכת הבריאות הם נסתרים.

"כאשר מקצצים בתקציב כה חיוני אי השוויון בבריאות יחריף ויפגע עוד יותר באנשים החלשים בשכבות החלשות. מה יקרה לאנשים שאין להם ביטוח (בריאות פרטי) והם מדממים? האם הם יחכו חצי שנה כדי שינתחו אותם לאחר שאובחנו עם סרטן המעי הגס? גם בריאות היא ביטחון האזרחים", הדגיש יו"ר ההסתדרות הרפואית.